Alternatywa do alloplastyki – wymiany stawu.

W dobie XXI wieku wielu lekarzy i pacjentów zadaje sobie pytanie – czy istnieją alternatywne metody leczenia do endoprotezoplastyki (wymiany stawów) w przebiegu zmian zwyrodnieniowych ?

W dzisiejszej ortopedii dominują trendy związane z ulepszaniem endoprotez, które mają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia lub przedwczesnego zużycia endoprotez.

Implantacja endoprotezy to rozległy zabieg który wiąże się z pobytem w szpitalu często z transfuzją oraz długim okresem rehabilitacyjnym.

Czy rozpoznanie zaawansowanych zmiany zwyrodnieniowych stawu z wykorzystaniem technik obrazowych – RTG , rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej jest tylko wskazaniem do leczenia operacyjnego z wymianą stawu ?

Po kilkunastu latach doświadczeń własnych i obserwacjach pacjentów ortopedycznych pragnę podzielić się z Państwem swoimi spostrzeżeniami. Doświadczenia operacyjne szczególnie w technikach artroskopowych oraz doświadczenia diagnostyczne z zakresu USG pozwoliły mi na konfrontację dwóch „światów„ Pierwszy z nich to rzeczywisty obraz operacyjny. Drugi ultrasonograficzny : dwuwymiarowy obraz o różnym odcieniu szarości.

Połączenie i nałożenie na siebie doświadczeń operacyjnych i ultrasonograficznych dają możliwość zrozumienia różnorodnych mechanizmów, które prowadzą do dysfunkcji stawu. Mechanizmy prowadzące do uszkodzenia tych samych stawów różnią się wśród pacjentów. Indywidualne podejście do chorego umożliwia powrót funkcji stawu nawet bardzo zmienionego zwyrodnieniowo w obrazie RTG

Metodyczne odwracanie mechanizmów które powodują ból stawu z uwzględnieniem technik zabiegowych pod nawigacją ultrasonografii z wykorzystaniem mojej wiedzy umożliwia wyłączenie bólu stawu oraz poprawę zakresu ruchu w stawie.tel. 22 254 84 84

ul. Kosiarzy 37 lok. 80, Warszawa

wasilczyk.chirurg@gmail.com