Osocze bogato płytkowe – zabieg PRP pod kontrolą USG

W układzie narządu ruchu w aktywnościach życia codziennego lub w aktywnościach sportowych zarówno w tkance mięśniowej oraz w strukturach ścięgnistych dochodzi do zmian zwyrodnieniowych.

Pod pojęciem zmian zwyrodnieniowych w obrębie tkanek miękkich rozumiemy procesy degeneracyjne których konsekwencją jest zmniejszenie elastyczności włókien kolagenowych które prowadzi do mikro naderwań i następnie do procesu tworzenia tkanki włóknistej – blizny.

Zmniejszenie elastyczności poszczególnych segmentów układu narządu ruchu to w istocie zwłóknienia które ograniczają funkcję mięśni stawów oraz struktur ścięgnistych.

Terapia PRP (osoczem bogatopłytkowym) jest skuteczną formą regeneracji zmian zwyrodnieniowych m.in. w układzie tkanek miękkich układu narządu ruchu.

Co to jest PRP – osocze bogatopłytkowe ?

Na jakiej zasadzie opiera się działanie PRP – do strefy uszkodzenia podaje się osocze z płytkami krwi. Rozpad płytek krwi w strefie podania aktywuje czynniki wzrostu zawarte w płytkach – izomery DPGF oraz biała, które wspomagają gojenie: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę. W strefie podania po kilku tygodniach od podania istotnie zwiększa się unaczynienie tkanki – istotnie zwiększa się pole powierzchni mikro naczyń na nadym obszarze tkankowy (angiogeneza). Wnikanie naczyń do strefy blizny (tkanki nieunaczynionej) warunkuje jej regeneracje i powrót do „życia„.

W jaki sposób uzyskuje się PRP osocze bogatopłytkowe ?

Po pobraniu krew poddaje się odwirowaniu uzyskując odpowiednią frakcję Bardzo ważny jest proces wirowania – powinien wiązać się z odpowiednią technologią która zapobiega uszkodzeniom płytek w probówce. Nie mniej ważne jest wykonanie całego wykorzystaniem profesjonalego zestawu.

W mojej praktyce wykorzystuję jedynie zestawy jednorazowe podwójnie sterylizowane dedykowane do wykorzystania śródoperacyjnego na salach operacyjnych. Następnie uzyskaną frację krwii podaje się do strefy zmiany zwyrodnieniowych lub uszkodzeń.

Jak wygląda proces podania PRP ?

Otrzymaną frakcję krwi z osoczem bogatopłytkowym po uprzednim znieczuleniu miescowym podaje się do docelowej tkanki pod kontrolą USG. Kilkanaście lat doświadczeń własnych w leczeniu operacyjnym oraz w diagnostyce ultrasonograficznej pozwalają na wykorzystanie wiedzy z pogranicza diagnostyki i leczenia operacyjnego podczas podania PRP. W publikacjach światowych statystyki związane z efektywnością leczenia metodami PRP szacuje się na około 50 – 60 %.

Dzięki doświadczeniom własnym wykorzystanie odpowiedniej techniki podania w trakcie zabiegu pod kontrolą USG oraz podanie PRP znacznie podwyższa statystki związane z efektywnością tego zabiegu.

Do tej pory wykonałem kilka tysięcy zabiegów PRP i skuteczność tej metody w ocenie własnej oceniam na 99%. Do chwili obecnej wykonałem łącznie ponad 4 tysiące zabiegów z użyciem preparatów krwiopochodnych.

Jakie jest moje podejście do stosowania PRP - know how(technika podania)

Podstawową kwestią która wiąże się ze skutecznością podania PRP u pacjenta jest analiza funkcjonalna w danym segmencie układu narządu ruchu a nie tylko analiza oparta na ocenie struktury w danym badaniu np. USG lub MRI. Co to znaczny w praktyce? W patomechanizmie poszukuję pierwszego ogniwa które odwróci błędne koło Podejmując leczenie muszę mieć pewność że leczony segment jest odpowiedzialny za dolegliwości z którymi zgłasza się pacjent a nie leczę tylko elementu który jest zmieniony w badaniu USG lub MRI. Takie podejście zdecydowania zwiększa statystyki skuteczności terapeutycznej.



tel. 22 254 84 84

ul. Kosiarzy 37 lok. 80, Warszawa

wasilczyk.chirurg@gmail.com